20:48
Віктор ТКАЧ та ліс
"Державне спеціалізоване лісозахисне підприємство | Харківлісозахист"

Віктор ТКАЧ: «Якщо лісів рубають багато, це проблема, якщо їх мало рубають, це теж проблема»

Масове вирубування лісів у країні й на Харківщині зокрема набуло великого резонансу. Лисі ділянки, на яких раніше росли дуби, сосни та ялини, неабияк бентежать місцевих жителів, екологів, політиків та небайдужих громадян. Громадськість стурбована, що масове вирубування лісів проводять незаконно, це призводить до екологічних проблем у регіонах, зміни клімату та інших катаклізмів.

Як же потрібно господарювати, щоб наші ліси і надалі очищали атмосферу від техногенних викидів і наповнювали повітря киснем, напували земну поверхню ґрунтовими водами, стримували паводки й захищали ґрунти від ерозії? Директор Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агромеліорації імені Г.М. Висоцького Віктор ТКАЧ поділився своїми міркуваннями.

Без сокири не обійтися

"Справді, останнім часом у деяких районах України загострилася проблема, пов'язана з незаконним вирубуванням лісу, діяльністю «чорних лісорубів». Тому Держлісагентство і його територіальні органи здійснюють широкомасштабні заходи щодо посилення контролю за нелегальним вирубуванням", - каже ТКАЧ.

Однак він зазначає інший бік проблеми: "У пересічного громадянина часто складається враження, що ліс може рости й без вирубування. Може, але яким буде цей ліс, якої якості, продуктивності, наскільки ефективно він виконуватиме різноманітні екологічні функції? Як без сокири замінити похідні ялинники, що в минулому були створені в Карпатах у поясі бука, які всихають на великих площах, або ліси, які масово пошкоджують шкідники та хвороби в умовах зміни клімату?"

ТКАЧ підкреслює, що в Україні ліси рубають в обмежених обсягах. На близько 50% площі лісів діє заборона на проведення головних рубок, або введено режим обмеженого користування. В Україні використання річного приросту деревини (без врахування природного відпаду дерев) останніми роками не перевищує 55-60%, що нижче, ніж у європейських країнах.

"Якщо ліси багато рубають - це проблема. І якщо їх мало рубають, це теж проблема, бо накопичуються стиглі й перестиглі ліси. Будь-якому живому організму так чи інакше приходить остання стадія і його треба міняти", - пояснює ТКАЧ, цитуючи класика лісівництва Г. Морозова, який стверджував, що "рубання лісу - синонім його відновлення".

Проблем багато

"Передовсім потрібно підтримувати так звані принципи сталого розвитку лісів", - каже ТКАЧ. "Тобто вести лісове господарство на максимальне отримання екологічного, економічного та соціального ефектів. У процесі лісокористування економіка та екологія мають взаємопов'язуватися, адже отримувану деревину використовують на благо людей."

Державні лісогосподарські підприємства діяльність здійснюють на підставі матеріалів лісовпорядкування, які розробляють на найближчий період. Згідно з ними, лісівник не має права рубати раніше чи пізніше - тільки тоді, коли це визначено проєктом організації ведення лісового господарства, який складають на науково обґрунтованій основі.

Великою проблемою останнім часом стали соснові ліси Полісся. В умовах зміни клімату відбувається трансформація гідрологічних умов, що призводить до ослаблення цих лісів. Ця проблема гостро постає в багатьох європейських країнах і на інших континентах.

Треба вдосконалювати закони

Чинне законодавство та нормативно-правова база недостатньо враховують особливості функціонування лісів у сучасних умовах. Назріла гостра необхідність розроблення та затвердження національної лісової політики України, державної програми "Ліси України на період до 2030 року", стратегії адаптації лісів України до зміни клімату, а також перегляду нормативної бази, що регулює проведення рубок у лісах.

У державному бюджеті України на 2021 та наступні роки вкрай важливо передбачити відповідні видатки загального фонду на ведення лісового господарства. Брак цих видатків недопустимий, оскільки призводить до призупинення діяльності багатьох підприємств галузі.

Використовуючи прогресивний досвід Польщі, слід ухвалити закон про державний фонд фінансування лісів, який би давав змогу застосовувати гнучкий механізм фінансування лісогосподарських підприємств з урахуванням специфічних особливостей їхнього функціонування.

Потрібно істотно переглянути податкове навантаження на лісогосподарські підприємства, зменшення якого дасть збільшення надходжень до державного та місцевих бюджетів. Багато інших законодавчих питань також потребують негайної уваги для забезпечення належного ведення лісового господарства в Україні.

Переглядів: 287 | Додав: lisozahystatua