На минулому тижні відбулась міжнародна конференція Робочої Групи EPPO\FAO (ЄОКЗР) Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) країн Європи і Азії «Імплементація фітосанітарних стандартів у лісовому господарстві» (9 – 11 червня 2015 року, Ньїредьгаза, Угорщина).
На конференції були присутні більш 50 представників лісового господарства (служби захисту лісів) і фіто санітарної інспекції з 22 країн (Албанія, Австрія, Вірменія, Білорусь, Боснія, Грузія, Македонія, Молдова, Німеччина, Польща, Румунія, Чорногорія, РФ, Сербія, Сполучені штати Америки, Туреччина, Хорватія, Україна, Чорногорія і Косово (як спостерігач). Україна була представлена директором ДСЛП «Харківлісозахист» К.В.Давиденко.
Кожна країна надала інформацію по таким напрямкам:
- Основні шкідники і хвороби лісу та методи захисту.
- Основні карантинні і регульовані організми у лісовому господарстві.
- Використання фітосанітарних стандартів і основні правила фітосанітарного моніторингу.
- Використання посібника ФАО щодо міжнародних фітосанітарних стандартів для карантинних, регульованих і нерегульованих організмів (Guide to implementation of phytosanitary standards in forestry) і найбільш використовувані фітосанітарні стандарти (International Standards for Phytosanitary Measures) (ISPMs).
- Основні напрямки, обсяги імпорту і експорту деревини, половнику, лісоматеріалів, виробів з деревини, дерев’яної тари тощо.
-
Представники регіонального офісу ФАО (Ш.Сатіпала, Н.Вінкель – Ратоні) надали інформацію щодо діяльності ФАО у секторі лісового господарства, а саме доступну інформацію про застосування фітосанітарних стандартів, шляхи мінімізації поширення шкідливих організмів і сприяння безпечної торгівлі.
Кожна з країн учасників надала дуже корисну інформацію щодо основних видів шкідників і хвороб лісових насаджень, карантинних і обмежено поширених карантинних видів, забезпечення лісового сектора сучасними технологіями ідентифікації шкідників і хвороб, обмін досвідом щодо нових стратегій у різних країнах і імплементації фітосанітарних стандартів у лісозахисту, зокрема проведення перевірок лісових насаджень, порубкових залишків, дерев’яної тари для пакування.
Так, Ф.Лакатош (Угорщина) надав дані багаторічного моніторингу інвазивних видів у Угорщині і Центральної Європи. Значна частина дослджень і практичних рекомендацій була присвячена основним шляхам інвазивних видів і методам запобігання їх розповсюдження.
Австрійські працівники фітосантарної служби розповіли про методи обстеження лісопродукції і дерев’яної тари. Так, наприклад, фітосанітарна служба Австрії навчає собак для пошуку конкретних інвазивних видів комах і хвороб.
Згідно наданих презентацій можна відмітити, що багато країн розробляють або переглядають свою лісову політику, щоб підвищити цінність лісів для суспільства, в тому числі за підтримки ФАО.
-
-
Посібник ФАР щодо використання фітосанітарних стандартів у лісовому господарстві є дуже корисним для всіх фахівців, що працюють в лісовому секторі, які можуть зробити внесок у запобігання розповсюдженню шкідливих організмів, включаючи працівників, залучених до вирощування і захисту лісів, а також до лісозаготівлі, виробництва, продажі і транспортування лісових продуктів.
-
-
Основні напрямки посібника по фітосанітарним стандартам у лісовому господарстві:
- Захист лісів світу.
- Лісові товари. Імпорт і експорт лісових товарів.
- Урядові практики щодо захисту лісу.
- Інтегроване управління шкідливими організмами в лісовому господарстві.
- Лісові насадження і лісові розсадники. Природне відновлення лісів.
- Деревообробні підприємства та обробки після лісозаготівлі.
- Використання системного підходу до управління ризиком, пов’язаним з шкідливими організмами у лісах.
- Запобігання поширенню шкідливих організмів з лісовою і дров’яною продукцією, посівним і посадковим матеріалом.
- Міжнародна конвенція з карантину та захисту рослин і Міжнародні стандарти з фітосанітарних заходів.
- Регулювання дерев’яних пакувальних матеріалів і управління шкідливими організмами.
- Нагляд і сигналізація про лісові шкідливі організми.
- Фітосанітарна сертифікація і фітосанітарні системи регламентації імпорту.
Ознайомитись з даним Посібником можливо по посиланню http://www.fao.org/docrep/013/i2080e/i2080e00.htm (англійська версія) і http://www.fao.org/docrep/014/i2080r/i2080r.pdf (російська версія).
|